نگاه‌نو شمارة 89 (بهار 1390) منتشر شد

هشتاد‌ونهمین شمارة نگاه‌نو منتشر شد. این شماره با مقاله‌ای از آیزایا برلین آغاز می‌شود با عنوان «تاریخ روشنفکری روسیه»، به ترجمة عزت‌الله فولادوند. بخش «چهره‌ها» در این شماره به زنده‌یاد ایرج افشار اختصاص داده شده است با دو مقاله: «ایرج افشار: پوینده‌ای از تبار بیهقی» به قلم فخرالدین‌ عظیمی، و «37 یادمانده از ایرج افشار» به قلم سیّد ‌فرید قاسمی.

در بخش «مسائل اجتماعی» ابتدا مصاحبه با شهیندخت خوارزمی آمده است با عنوان «دیدار با بانوی امید»، و سپس مقاله‌ای با عنوان «نظام‌ تدبیر جامعه‌ای منضبط در شرایط بحرانی» دربارة رویدادهای پس از سونامی و زلزلة ژاپن و تصمیمات دولت آن کشور. نویسندة این مقاله بایزید مردوخی است. هشتمین بخش از سلسله‌ مقاله‌های محمد دهقانی، زیر عنوان «یادداشت‌های پکن» و نوشته‌های خانم‌های اصفهانی باعنوان «داستان ازدواج من» که گردآوری و تنظیم آنها را نفیسه نفیسی انجام داده مطالب دیگر بخش مسائل اجتماعی این شمارة نگاه‌نو است.

در بخش تاریخ این شماره مقاله‌ای آمده است دربارة اندیشه‌های فرنان برودل، با عنوان «فرنان برودل: تاریخ‌نگار بزرگ فرانسوی» به قلم هاشم صالح، به ترجمة سیداحسان موسوی خلخالی؛ و در بخش «تحلیل و نقد»، مقالة مفصل و ریز‌بینانه‌ و انتقادی فخرالدین عظیمی را می‌خوانیم با عنوان «شاه در پیشگاه تاریخ» دربارة کاستی‌ها و ایرادهای کتاب The Shah نوشتة عباس میلانی.

در بخش ادبیات و هنر آثاری از ری‌ برادبری، پرویز دوایی، وجیهه رضوانی، مرضیه مالمیر، گور ویدال، حسن کامشاد، جلیل دوستخواه و شاهین سپنتا به چاپ رسیده است. در بخش اسناد، سندی می‌خوانیم مربوط به دورة علی‌‌اکبر داور، با یادداشتی از هاشم‌ بناءپور. کتاب مردجهانی از بیرجند، نوشتة حسن گنجی، را فرهاد طاهری معرفی کرده است. «تازه‌های کتاب» را به قلم مهشید جعفری می‌خوانیم و «دنیای موسیقی» را به قلم سید‌ابوالحسن مختاباد.

بخش‌های پایانی نگاه‌نو شمارة 89 اختصاص دارد به یادداشتی به قلم بابک احمدی با عنوان «آخر بهار» به یاد امیرحسین جهانبگلو، و یادداشتی به یاد دکتر جهانشاه درخشانی به قلم هنگامه ایرانی، و یادداشتی به یاد ناصر نیّرمحمدی. گزارشی هم از «ورلد پرس‌ کارتون» 2011 آمده است با عنوان «بگذار دنیا بخندد!». در این گزارش خبر موفقیت حسن کریم‌زاده و نگاه‌نو را می‌خوانید. «نامه به نگاه‌نو»، «20 سال با نگاه‌نو» و «خبرسازان»‌از دیگر مطالب نگاه‌نو شمارة بهار 1390 است و پایان بخش این شماره، کاریکاتوری است از حسن کریم‌زاده.

چهارمین شمارة انتقاد کتاب با نوشته­هایی از مهشید جعفری، محمد دهقانی، علیرضا اکبری، محسن فرجی، فرشاد مزدرانی، غلامحسین صدری­افشار، نگار مفید، م. ع. آتش­برگ، آبتین گلکار، علیرضا کیوانی­نژاد، و رضا زنگی­آبادی ضمیمة رایگان این شمارة نگاه‌نو است. 

 نگاه‌نوشمارة 89 در 132 صفحه، به بهای 4000 تومان، از روز دوشنبه 30 خرداد 1390 در روزنامه‌فروشی‌های تهران و از روز سه‌شنبه 31 خرداد 1390 در کتاب‌فروشی‌های تهران در دسترس شماست.

/ 5 نظر / 16 بازدید
فرشته مولوی

آقای میرزایی، هر شماره‌ی نگاه نو که دربیاید جای شکر و شادی دارد. درود بر شما و همکارانتان و خسته نباشید

فرشته مولوی

آقای میرزایی، هر شماره‌ی نگاه نو که دربیاید جای شکر و شادی دارد. درود بر شما و همکارانتان و خسته نباشید

فیروز شافعی

بنده حقیر نیز که بقولی گفتنی لقب "حاجی فیروز" را یدک میکشم به همراهی همسر فرهیخته و بسیار فاضلم که از نویسندگان بزرگ این سرزمین است یعنی ناهید طباطبائی که بقولی گفتنی لقب "الیزابت تیلور" را برازنده خویش میداند نیز با سرکار خانم فرشته مولوی بر این باوریم.

مسعود احمدی

جناب میرزایی عزیز بنده مفتخرم که نزدیک به سیزده سال به حد بضاعت مزجات درخدمت حضرتعاتی ونگاه نو که یکی از معتبر ترین مجلات علمی وفرهنگی تاریخ مطبوعاتی این سرزمین است بودم.شاید باید بگویم درخدمت علم وادب این مرز وبوم.به هرحال بقای شما ودوام نکاه نوراارزو مندم.

الوند بهاری

چه خوشگل چه خوشگل چه خوشگل شدی امشب..! الوند بهاری