دموکراسی و اقتصاد

 

این کتاب دربرگیرندة همة مقاله‌هایی نیست که نوشته‌ام یا ترجمه کرده‌ام.بخشی از آن مقاله‌ها در این کتاب آمده و بخش دیگر در کتابی خواهد آمد دربرگیرندة مقاله‌هایی در قلمرو فرهنگ، تاریخ، مطبوعات، کتابداری و اطلاع‌رسانی، به اضافة چند مقاله دربارة مسائل ورزش ایران.بقیه هم می‌ماند برای آینده؛اگر عمری باقی بود.

نخستین مقاله‌ای که در کتاب حاضر آمده در اسفند 1364 ترجمه و منتشر شده، و تاریخ انتشار آخرین مقاله بهمن 1387 است؛فاصله‌ای به درازای 23 سال! ولی تمامی مقاله‌ها همچنان اعتبار و موضوعیت خود را حفظ کرده‌اند و همین مرا مشتاق کرد که آنها را در این مجموعه منتشر کنم.

برخی از مقاله‌‌ها ارزش تئوریک دارند (مانند مقالة «دموکراسی و اقتصاد»)؛برخی از آنها به مسائل روز پرداخته‌اند (مانند مقالة «از چاله به چاه»و مقالة «نه بر مرده، بر زنده باید گریست»)و در دسته‌‌ای دیگر از آنها با پژوهشهای موردی ارزنده‌ای روبه‌رو هستیم (مانند مقالة «مدیریت، مدیران، و انقلاب» و «دربارة اقتصادهای با برنامه‌ریزی مرکزی»).

در گزینش مقاله‌ برای ترجمه، یا تعیین موضوع برای نوشتن، توجه کامل به مسائل و مشکلات سرزمین مادری داشته‌ام، و قصدم، در وهلة اول، این بوده است که دستمایه‌ای فراهم کنم برای دانشجویان و مدرّسان رشته‌های اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی و کارشناسان، پژوهشگران، مدیران میانی،‌ سیاستگذاران و حتی مدیران عالی‌کشور، به ویژه آنانی که دغدغة اصلیِ ایشان توسعة اقتصادیـاجتماعیـفرهنگیِ همه‌جانبه و پایدار این سرزمین است.ضمن اینکه برخی از این مقاله‌ها الگوهای بسیار خوبی هستند برای اینکه فرابگیریم چگونه پژوهش کنیم و چگونه مقاله بنویسیم (نمونه:«مدیریت، مدیران و انقلاب»و «علم، تکنولوژی، و توسعة اقتصادی»).

مقاله‌ها را، با در نظر گرفتن سنخیت موضوعی، در دو گروه قرار داده‌ام و در داخل هر گروه، ترتیب زمانی را بر حسب انتشار مقاله، رعایت کرده‌ام.

کتاب را تقدیم می‌کنم به بایزید مردوخی، دوست و همکار دانشورم، که سراسر زندگی حرفه‌ای خود را، بی‌دریغ و صمیمانه، در راه توسعة ایران صرف کرده و همچنان، خستگی‌ناپذیر و مسئولانه، در این راه گام برمی‌دارد.

 

/ 2 نظر / 11 بازدید
ذهن زیبا

وبلاگتون خیلی قشنگ بود لذت بردیم ، اگه میشه یه سری هم به سایت ذهن زیبا بزنید. http://bmind.ir

سعید

سلاو و درود بر شما روشنفکر ایرانی من متاسفانه با وب لاگ شما تصادفی آشنا شدم خیلی خوشحالم که در این شرایط سخت و .....ایران هستند کسانی که هنوزبخاطر افکار روشن خودشان تلاش میکنندخوشحال میشوم از شما ایمیل دریافت کنم همچنین کتاب دموکراسی و اقتصاد تان را پاینده باد دگر اندیشان